Krofne za poklade - Kiškunmajša

U 1 dl mlakogmleka stavimo kašičicu šećera, usitnimo kvasac, dodamo 2 kašike brašna i promešamo. Površinu mleka pospemo kašikom brašna i ostavimo da raste 15 minuta.

Brašno prosejemo u činiju, dodamo so i ostatak šećera. Napravimo udubljenje na sredini u koje dodamo žumance, rum, ostatak mleka i nadošli kvasac. (Važno je da svi sastojci budu sobne temperature!)

Počinjemo da mesimo ručno ili mašinski. Kada se formira testo, postepeno dodajemo dve kašike ulja. (Uvek treba sačekati da primi prethodnu količinu!) Nakon što se testo umesi, treba da dobijemo lagano testo sa mehurićima. Kada se već ne lepi za ruke, odnosno, kada se odvoji od činije, stavimo u posudu, pokrijemo I ostavimo da naraste dvostruko tokom 40-45 minuta.

Naraslo testo pažljivo premesti mo na dasku posutu brašnom. Pažljivo ga razvučemo i pobrašnjavljenom modlom vadimo krofne. Krofne stavljamo na dasku sa malo većim razmakom. Preostalo testo ponovo umesimo, pa i njega isečemo modlom. Presne krofne ostavimo da odmore prekrivene krpom 15-20 minuta.

Dok testo raste, u dubokom loncu grejemo najmanje 4 prsta ulja. Utisnemo sredinu naraslih krofni da napravimo udubljenje i stavljamo ih u vrelo ulje tako da udubljenje bude dole. (Ako je uljepreviše vrelo, testo će spolja izgoreti, a iznutra će ostati presno. Ako nije dovoljno vrelo, napiće se ulja. Ako krofne plivaju napovršini ulja, dovoljno dugo su rasle, ako potonu treba sačekati još par minuta).

Testo koje stavimou ulje pokrijemo poklopcem na 1,5 minut, zatim ih okrenemo I pečemo bez poklopca. (Ako za to vreme jako potamne, treb asmanjiti plamen, a ako ostanu previše svetle, onda ga treba pojačati!) Preporučeno je gotove krofne vaditi napapirni ubrus.

Perkelt od ovčetine - Sank

Ovčetinu po ukusu isečemo na kockice ne veće od 4 cm zajedno sa kostima. Delove sa kostima bi bilo bolje seći testerom nego satarom, zatim oprati da ne bi u jelo dospeli komadići kosti i da bi srž ostala unutar kosti. Ovo svakako treba obaviti veče pre kuvanja, a meso prekriveno staviti u frižider.

Zidove kotlića namažemo mašću.

Oljuštimo luk i isečemo ga na kolutove (ne seckamo na sitno). Stavljamo sloj po sloj mesa i luka u kotlić, na dno delove mesa sa kostima, a gore meso i sve iznutrice osim džigerice. Ako ima džigerice, nju ostavimo na stranu i dodamo je 10 minuta pred kraj kuvanja perkelta.

Paradajz i papriku isečemo i u slojevima ih dodamo između mesa zajedno sa belim lukom.

U međuvremenu slojeve solimo, biberimo, dodajemo kumin i posipamo tucanom paprikom, a na vrh stavimo ljutu zelenu papriku. U zavisnosti od toga koliko ljut perkelt želimo, ljutu zelenu papriku ucelo izvadimo iz kotlića pre kraja kuvanja. Kada završimo, nalijemo toliko vode da prekrije meso. Kotlić stavimo nad jaku vatru, pustimo da tečnost provri, pa smanjimo vatru ili podignemo kotlić.

Meso i sastojke u kotliću kuvamo 2,5-3 sata dok ne omekšaju, u slučaju starije ovčetine, kuvanje može da traje i 4 sata. Kotlić stalno okrećemo tokom kuvanja, na početku ređe, pa sve češće da perkelt ne bi zagoreo. Ako slučajno zagori, odmah ga treba skinuti sa vatre. Perkeltizvadimo iz kotlića, i uklonimo zalepljene delove. Nakon toga, perkelt vratimo u kotlić i nastavimo sa kuvanjem dok ne bude gotov.